Flyverhjemmeværnet 

 

Flyverhjemmeværnsdistrikter nedlægges 31 December 2016.
Hjemmeværnskommandoen og Flyverhjemmeværnsledelsen flyttes til
Vordingborg Kaserne, derfra ledes Flyverværnet fra 1 Januar 2017
 
Karup bliver ny satellit afdeling.
   
20-12-2016:
Chefen for Flyverhjemmeværnet OB Bernt B. Christiansen går på
pension efter 40 år i forsvaret heraf 3 år og 4 måneder som CH for
Flyverhjemmeværnet.
 
20-12-2016:
OB Per Jan Larsen tiltræder som CH for det samlet Flyverhjemmeværn. 

 
30-05-2017:
OL Jan G. Andersen går på pension efter 8 år som Distriktschef i FHV.
Han fortsætter som frivillig i Flyverhjemmeværnet

FHV  Telefonliste,  september 2017,  internt

Senest opdateret    19-11-2019